Konference o zotavení = recovery obohatila Spirálačky

20.02.2020

Čtyři roky po První české mezinárodní konferenci o recovery (česky zotavení) se uskutečnil v Plzni její druhý ročník, na kterém nemohla chybět ani Spirála v zastoupení našich kolegyň ze sociálních služeb. Konference se konala od úterního podvečera 11. února do středečního podvečera 12. února.

Spirálačky se ubytovaly v útulném Penzionu Malých Pivovarů poblíž plzeňského nádraží, odkud vyrazily plné očekávání do DEPA2015, což je areál podobný ostravské Dolní oblasti Vítkovice.

Již z dálky je vítal modrý kůň, symbol Druhé české mezinárodní konference o recovery, k němuž se váže následující příběh:

V roce 1973 postavili pacienti psychiatrické léčebny v italském Terstu dnes už legendárního koně Marca Cavalla. Vložili do něj svá přání a společně nesli koně ulicemi města v čele procesí poskytovatelů služeb, pacientů, umělců i obyčejných lidí. A tak se Marco stal symbolem touhy po svobodě všech hospitalizovaných. Toto symbolické "jít ven" bylo předehrou skutečného "jít ven" a odstartoval se tak proces ke změně celého systému péče o lidi s duševním onemocněním. Svého "modrého koně" měla také plzeňská konference a skrýval v sobě skutečný kus koně Marca z Terstu. Plzeňského koně vytvořili v pořádající organizaci Ledovec.

Jaký je vlastně význam pojmu zotavení = recovery?

Zotavení jako způsob jak žít spokojený, nadějeplný a přínosný život přes všechna omezení způsobená nemocí, se stalo jedním z principů probíhající reformy psychiatrie. U nás se nicméně stále jedná o nový a málo známý pojem. Konference byla věnována zejména vztahu zotavení a jazyka a vztahu zotavení a instituce. Zúčastnila se jí řada profesionálů ze zahraničí a paralelně s konferencí proběhlo setkání Evropské asociace komunitních služeb.

Program složený z přednášek, workshopů a doprovodných aktivit byl velmi nabitý a každý si tam mohl zvolit téma, které ho zajímalo. Například Helena, vedoucí sociálně terapeutických dílen , zvolila workshop na téma "Role peerů ve službách".Udělala si představu, jak by mohli peerové fungovat také v našich sociálních službách, a že peer konzultanti do sociálních služeb patří a mají velký podíl při procesu zotavování.

Oba dva dny v Plzni si "spirálačky" zpříjemnily návštěvou sociálního podniku organizace Diakonie ČCE Café Restaurant Kačaba, který funguje od roku 2005 a zaměstnává 30 lidí se zdravotním znevýhodněním. Pro všechny to byl příjemně strávený čas se skvělou obsluhou a výborným jídlem, které je připravováno z kvalitních regionálních potravin.

Konference byla pro zúčastněné velmi přínosná, především díky předávání zkušeností se zotavením od zahraničních účastníků. Své dojmy shrnula sociální pracovnice Iva: "Mezinárodní Konference o Recovery v Plzni byla prostě úžasná a jsem vděčná za to, že jsem mohla být její součástí. Na jednom místě se sešlo několik stovek lidí, kteří se aktivně zajímají o pomoc lidem s duševním onemocněním a sdílí společné hodnoty. Utvrdila jsem se v tom, že "zotavení" není jen prázdný pojem, ale aktivní snaha a přístup, který vzniká z přesvědčení nás všech". A její kolegyně Hanka jedním dechem dodává: "Po celou dobu konference byla příjemná atmosféra. Mám radost, že Ledovec takové akce pořádá a děkuji, že jsem se jí mohla zúčastnit".

Naše spirálácká výprava se vydala zpět do Ostravy obohacena o zážitky, informace, odbornou literaturu i pár drobných suvenýrů. Díky nabitému programu nebyla možnost lépe poznat centrum Plzně, ale není důvod zoufat. Další výpravu do Plzně chystáme na podzim na Konferenci sociální psychiatrie.