Nadace Simony Kijonkové – Blázníš? No a! Se Spirálou Ostrava
Realizace projektu:
od 1.12.2024 do 31.10.2025
Náplň projektu:
Projekt "Blázníš? No a! se Spirálou Ostrava" je postaven na již fungujícím preventivním programu "Blázníš? No a!" (dále BNA), který vznikl v Německu v roce 2000. Organizace Fokus Praha jej realizuje od roku 2012 a postupně se tento úspěšný program rozšiřuje i do dalších krajů. V rámci Moravskoslezského regionu je teprve na rozjezdu, naše organizace Spirála Ostrava organizuje tyto programy na školách od roku 2022. Čerstvé zkušenosti i odezvy z ostatních regionů ukazují, že program je velice potřebný a žádaný. Poptávka škol začíná být vyšší než možná nabídka, u dětí dochází k nárůstu psychických problémů a sociálních úzkostí, které vedou ke zvýšení poptávky po první psychické pomoci. Ve třídách zaznamenáváme děti, které jsou ohrožené sociálně patologickými jevy a snažíme se na ně skrze program působit, aby se nebály vyhledat pomoc.
Jde o interaktivní program prevence duševního zdraví, který je postaven na otevřeném dialogu odborníků, lidí s vlastní zkušeností s psychickým onemocněním, žáků a jejich učitelů. Neinformovanost a předsudky jsou hlavní příčinou toho, proč lidé nevyhledají včas odbornou pomoc. Proto se prevence a péče o duševní zdraví stává jednou z priorit Světové zdravotnické organizace, Evropské unie i České republiky.
V rámci projektu se dochází do škol, kde probíhá jednodenní setkání ve třídě se žáky, ale i učiteli, psychologem školy nebo jiným dospělým, kteří se stávají přirozenou součástí děje. Program "Blázníš? No a!" má za cíl naučit společnost zacházet s duševními poruchami právě tak otevřeně, jako to dělá s fyzickými onemocněními. Zaměření na mladé lidi je právě proto, že je pro ně otázka smyslu života a vlastní identity důležitým tématem. Hlavním poselstvím programu proto je, že krize jsou těžké, ale patří k životu a mohou nás i posílit. Že nemoc se dá překonat a lze žít plnohodnotný kvalitní život.
Cíle projektu:
- Realizovat celkem 13 školských dní na školách v MSK
- Předat zábavnou formou potřebné znalosti a dovednosti, jak pečovat o duševní zdraví žákům a studentům ve věku 14-18 let (250-300 žáků a studentů).
Projekt je v souladu s Národní strategií primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na období 2019-2027 a v souladu s krajským strategickým materiálem Moravskoslezského kraje.
Cílem působení v oblasti prevence rizikových projevů chování je dítě odpovědné za vlastní chování a způsob života v míře přiměřené jeho věku, tzn. dítě:
- s posílenou duševní odolností vůči stresu, negativním zážitkům a vlivům
- schopné dělat samostatná (a pokud možno správná) rozhodnutí při vědomí všech alternativ
- s přiměřenými sociálně psychologickými dovednostmi
- schopné řešit problémy, případně schopné nalézt pomoc při jejich řešení
- podílející se na tvorbě prostředí a životních podmínek
- otevřené a pozitivně nastavené k sociálním vztahům
- aktivně přijímající zdravý životní styl (životosprávu, sportovní a kulturní aktivity)
Předpokládaný počet podpořených osob z cílové skupiny v rámci projektu: 250
Realizace projektu byla podpořena Nadaci Simony Kijonkové pro rok 2024 a 2025.