Sociální pracovníci: vysoce vzdělaní odborníci musí vyjít s podprůměrným platem
Až třetina Čechů využije aspoň jednou za život pomoc sociálních pracovníků. Oni sami přitom často - navzdory vysoké odbornosti, vzdělání a zkušenostem - musí vyjít s podprůměrnou mzdou. Jejich práce není dostatečně oceněná ani společností.
Porozumět svému onemocnění, zvládnout komunikaci s úřady, lékaři nebo si najít práci a další sebeuplatnění. V tom všem pomáhají sociální pracovníci klientům Spirály Ostrava, lidem, kteří žijí s duševním onemocněním. Jejich podpora je nezastupitelná a často klienty navštěvují i v době, kdy se jejich potíže zhorší a musí být hospitalizováni. Obrovské nasazení a důležitost odborné podpory sociálních pracovníků ale ze strany společnosti není podle ředitelky Spirály Evy Krestové dostatečně vnímáno a ohodnoceno.
"Sociální práce není nejspíš profese, kterou si představíte, když přemýšlíte o prestiži nebo vysokém společenském statusu. Uvažujeme o ní mnohem častěji v kontextu povolání spojených s pomáháním, hlubším smyslem," říká ředitelka Spirály Ostrava Eva Krestová a dodává: "Nebo také mluvíme-li o pracovních oblastech zastoupených ve velké většině ženami."
Zaměstnanci Spirály chtějí u příležitosti Světového dne sociální práce, který letos připadá na 19. března připomenout, že bychom měli umět ocenit práci lidí, kteří se starají o druhé.
"Nikdy nevíme, kdy se ocitnete my nebo někdo z našich blízkých na druhé straně. Budeme v dlouhodobém horizontu umět ocenit tuto práci, aby tady pro nás někdo byl, až to bude potřeba?," pokládá důležitou otázku Eva Krestová.
Dlouhodobé podfinancování neziskového sektoru v sociální oblasti staví sociální pracovníky mezi povolání s průměrnými až pod průměrnými mzdami. Podle serveru Neviditelní až 22 415 sociálních pracovníků navzdory své vysoké odbornosti, vzdělanosti a zkušenostem musí vyjít s nízkou mzdou. Kromě nepříznivé ekonomické situace se potýkají s nedostatečným společenským statusem a často i psychickou deprivací spojenou se stresovým zaměstnáním.
"Kdybych neměl ještě další příjmy z externích spoluprací, nemám šanci vést kvalitní život. Situace se dle mého názoru výrazně zhoršila během posledních zhruba tří let, kdy raketově vzrostly ceny potravin, energií a bydlení. Je smutné, že sociální pracovníci, kteří značnou měrou udržují ve společnosti často vzpomínaný sociální smír, pak musí vystačit s platem, který jen stěží pokryje základní životní potřeby," říká sociální pracovník Jan Hamal, který má kromě vysokoškolského vzdělání i několikaletý psychoteraputický výcvik a řadu dalších doplňujících kurzů a seminářů.
Ivana Staňková pracuje jako sociální pracovnice deset let. "Považuji se za nadšence a svou práci mám upřímně velmi ráda, vidím v ní obrovský smysl. To je podle mě ve společnosti občas kámen úrazu, jelikož mám někdy pocit, že se právě na tyto nadšence v tomto oboru spoléhá," myslí si Ivana Staňková.
Společnost si podle sociálních pracovníků i ředitelky Spirály Ostrava důležitost této profese uvědomovala v období covidu, jakmile však emoce opadly, vše se vrátilo do původního stavu. "Rádi bychom, aby se pohled na tuto práci změnil natrvalo a spolu s ním i ocenění pro všechny, kteří se rozhodli pomáhat druhým," uzavírá Eva Krestová.